15-asis Advento vakaras Trakų Vokėje (gruodžio 5 d.)

Gruodžio pradžia istoriniame Vilniaus priemiestyje - Trakų Vokėje - ypatinga. Šiemet jau penkioliktą kartą vaikai pakvietė savo senelius (o šiemet - ir tėvelius) į Advento vakarą, kuris vyko senovinėje Trakų Vokės dvaro sodyboje.

 Šių jaukių Advento vakarų sumanytojos - pedagogė Daivutė Matusevičienė ir buvusi darželio direktorė Liucija Almantienė. Trakų Vokės vaikų darželio auklėtoja Daivutė kartu su savo auklėtiniais kasmet gamina ypatingus rankų darbo pakvietimus, moko vaikus advento giesmių, stengiasi, kad kiekvienais metais vakaras būtų išskirtinis, šiltas, išliekantis širdy.

 „Šiemet vakaro dalyviai klausėsi vaikų atliekamų giesmių: „Ačiū, Dieve“, „Vakaro giesmelė“, senovinės lietuvių liaudies dainos: „Kam tavo vilkeli“. Šventėje svečiavosi žurnalo vaikams „Vakaro žvaigždelė“ vyr. redaktorė Daiva Bauerienė su dukra. Taip pat Trakų Vokės kultūros namų folkloro ansamblis VIJA, kuriame susibūrė dainingiausios šeimos ir kuriame dainuoja pati D.Matusevičienė. Žilvino mamytė demonstravo vieną iš amatų – siuvinėjimą, vėliau – visi vakarojo prie Advento vaišių stalo.

„Iki šių metų Adventą švęsdavome su seneliais, o šiemet sugalvojome pakviesti ir tėvelius, kad ir jie prisimintų, aptartų, kokius darbus dirbdavo senoliai, kaip vakarodavo“, - pasakoja Daivutė. Ankščiau, kai elektros nebuvo, ilgais vakarais žmonės žibindavo balanas arba žibalines lempas. Prieblandoje verpdavo, ausdavo, siuvinėdavo, droždavo medines verbas, mušdavo sviestą, pindavo krepšius, iš šiaudų gamindavo žaisliukus Kalėdų eglei. O kad dirbti nebūtų nuobodu, mindavo mįsles, sekdavo pasakas, žaidė žaidimus.

                       

Kad žiema neprailgtų

       Daivutė Matusevičienė rengia ne tik tradicinius Advento vakarus, bet ir inicijuoja daugybę smagių žiemos švenčių vaikams. Populiariausios jų:

  • „Menų savaitė“ su Trakų Vokės dailininkais Romu Žmuidzinavičiumi ir Ojaru Mašidlausku, kurioje profesionalūs dailininkai piešia kartu su vaikais.
  • „Užgavėnės su ekologiška More“. Daivutė kartu su auklėtiniais kasmet Trakų Vokės vaikų darželio šventei gamina Morę iš šieno, šiaudų, nendrių ir iš lapų susuktų rožyčių.
  • „Eglutė žvėreliams“ Trakų Vokės Dvaro parke. Šį parką kadaise projektavo vienas garsiausių Prancūzijos kraštovaizdžio architektų – Eduardas Andre. Jeigu aplankysite jį žiemą, tikriausiai aptiksite ir žvėreliams papuoštą eglutę, padabintą obuoliais, morkomis, kopūsto galva ir kitokiais skanėstais.

Stabtelk su savo vaiku

     Daivutė Matusevičienė kartais pasidalina švelniais patarimais apie tai, kaip suaugusiems bendrauti su vaikais. Kai paprašau ją išskirti svarbesnį, ji nedvejodama sako: „Stabtelk su savo vaiku - kai kiti skuba. Pakalbėk su juo. Pažaisk. Net jei kelias nuo namų iki darželio trumpas, stabtelkite pamatę voverę ar genį, aptarkite jo margumą. Pasidžiaukite ir aptarkite vaizdus, kurie atsiveria jūsų kelyje. Bendraujant su vaiku, vystosi jo kalba, atsiranda tarpusavio ryšys, bendrystė“.

     Daivutė nusišypso prisiminusi kai anksti (21 m.) tapusi mama ji pati mėgo pabūti vaiku – braidyti po balas, voliotis sniege, skanauti varveklius, dažais marginti sniego senius, čiuožinėti rogutėmis nuo kalniukų. „Savaitgaliais pasidarydavom sumuštinių, arbatos, prisikimšdavom į celofaninius maišus šieno (štai ir rankų darbo čiuožynės!) ir išeidavom pramogauti. „Į šias pramogas įtraukiau ne tik savo tris vaikus, bet ir savo tėvus, ir suaugusius brolius su šeimomis, ir giminaičius. Prieš keletą metų net mano gimtadienį šventėm čiuožinėdami nuo kalnų po vieną ir traukinuku. O kaip smagu tai daryti naktį, kai trasas apšvieti ugnies fakelais!”

Maža istorija apie didelį pašaukimą

     Klausantis Daivutės, pagalvoji, kokia laimė sutikti žmogų, kuris sako: „Man nebuvo dienos, kad nenorėčiau eiti į darbą”. Ir kai jos paklausi, kokią profesiją ji būtų pasirinkusi jeigu ne vaikų darželio auklėtojos, ji nedvejodama atsako: „Tikriausiai auginčiau gėles”. Tai - moteris, kurios rankose viskas stebuklingai auga. Daivutė Matusevičienė augina jau šeštą vaikučių kartą.

Stabtelk su savo vaiku – kai kiti skuba.

Vaikščiok su savo vaiku – kai kiti nuolat bėga.

Kalbėk su savo vaiku – kai kiti šaukia.

Klausykis savo vaiko – kai kiti apsimeta užsiėmę.

Juokis sus savo vaiku – kai kiti žiūri piktai.

Pagirk savo vaiką – kai kiti mato tik prasižengimus.

Svajok su savo vaiku – kai kiti tapo ciniškais.

Skaityk su savo vaiku – kai kiti pirmenybę teikia televizoriui.

Atsiprašyk savo vaiko – kai kiti apsimeta neklystančiais.

Apkabink savo vaiką – kai kiti neįvertina prisilietimo jėgos.

Straipsnio autorė Rūta Jakimauskienė