Vaikų gimtadienio šventės planavimas – širdies džiaugsmas
 
 
1. Pirmiausia, norėčiau paprašyti Jūsų prisistatyti, kas esate ir kuo užsiimate?
Esu Alvilė Rimaitė, tinklapio www.gimtadieniomuge.lt įkūrėja. Mano kuriama svetainė yra skirta mamoms ir tėčiams, ieškantiems vaikų švenčių idėjų.
 
2. Kaip kilo mintis sukurti šį tinklapį ir padėti tėveliams bei visiems, kurie nori pradžiuginti mažuosius – surengti nepamirštamą gimtadienio šventę?
 
Pati esu dviejų vaikų mama ir kaskart rengdama jų šventes jaučiau tvarkingos, aiškiai pateiktos informacijos bei idėjų, ką smagaus nuveikti per vaikų gimtadienius, trūkumą. Tiksliau – informacijos gausu, tačiau dėmesio vertas idėjas reikėdavo medžioti beribiuose interneto plotuose. Pamaniau, kad būtų patogu viską, ko reikia vaikų šventei (vaišių, žaidimų, dekoracijų idėjas, užsakomas pramogas, švenčių vietas ir daugybę kitų dalykų) rasti viename tinklapyje. Be to – rašymas, kūryba vaikams – man teikia didžiulį malonumą, esu išleidusi porą knygų mažiesiems, rašiau pasakas periodinėje spaudoje, tad ieškojau nišos, kurioje galėčiau pastoviai kurti su stebuklingu vaikų pasauliu susijusius dalykus. Taip pat įrodyti tėveliams, kad švenčių organizavimas vaikams – gali būti džiugus ir linksmas, tiesiog reikia tam tinkamai pasiruošti.
 
3. Su kuo Jums asocijuojasi žodis ,,gimtadienis“, kokie jo privalomi atributai?
 
Gimtadienis man yra šventė! Tai proga kartu su artimiausiais, mieliausiais žmonėmis pasidžiaugti ir atšvęsti atėjimą į pasaulį. Patys ypatingiausi man, turbūt kaip ir kiekvienai mamai – vaikų gimtadieniai. Tos dienos pačios brangiausios. Privalomi atributai? Šventės pajautimas širdyje, štai kas, mano nuomone, yra tikrai privaloma – pajausti šventę visa širdimi ir ja pasidžiaugti. Visa kita – tai detalės, ir kiekvienas mūsų pasirenkame jas pagal norus bei galimybes (kur švenčiame, kiek žmonių kviečiame, kokias pramogas užsakome ar kaip apsirengiame).
 
4. Kuris metų laikas yra Jums mieliausias, kuomet kyla daugiausiai idėjų gimtadienio švenčių organizavimui?
 
Iš tiesų manau, kad kiekviename metų laike slypi savas žavesys ir, jei norime būti laimingi, turime mokėti rasti tai, kas mus džiugina net ir labiausiai apniukusią, darganotą dieną. O šaunių idėjų, ką nuveikti gimtadienio švenčių metu, apstu kiekvienam sezonui – beje, gryno oro teikiamais malonumais galima pasinaudoti ne tik šiltaisiais metų mėnesiais, kaip įprasta manyti. Yra daugybė smagių minčių, ką lauke veikti net ir krapnojant lietučiui ar aplinkui pūpsant sniego pusnims. Ir vėlgi – jei jau vasara, nebūtina švęsti būtinai lauke.
 
5. Ar vaikystėje mėgote švęsti savo gimimo dieną, galbūt prisimenate išskirtiniausią gimtadienio šventę?
 
Pagavote – turbūt čia slypi dar viena „Gimtadienio mugės“ įkūrimo priežastis: esu gimusi Kūčių dieną ir vaikystėje gimtadienio atskirai nešvęsdavau – šeimoje būdavau pasveikinama Kūčių vakarienės metu, kartu su močiute, kuri taip pat gimusi šią dieną. Taigi būdavo tokia triguba šventė, žinoma, jos labai laukdavau, būdavo ir tortas, ir dovanos, jausdavau, kad tai mano gimtadienis, tačiau slapčia pasvajodavau apie vien man skirtą šventę, į kurią galėčiau pakviesti ir draugus. Tik vėliau, vyresnėse klasėse, pradėjau švęsti savo gimtadienį su draugais, sukviesdama juos pirmai ar antrai Kalėdų dienai.
 
6. Turbūt ne paslaptis, kad daugelis tėvų ima sukti galvas, kaip surengti kuo gražesnę šventę savo vaikui, tačiau neišleidžiant daug pinigų. Tačiau suorganizuoti gimtadienį – galima ir be didelių investicijų, ar tiesa?
 
Svarbiausia švęsti, kad vaikas jaustų, jog jo atėjimas į pasaulį mums yra didelė šventė. Juk tai vienas būdų pasakyti, jog jis mylimas ir be galo svarbus. O jei pats vaikas, svajoja apie ypatingą šventę, kuri kainuoja brangiau, nei numatėte išleisti, sėskite su juo ir pasitarkite – jo trokštama šventė, tačiau tuomet dovana tik kukli ir simbolinė; arba jo trokštama šventės pramoga, tačiau iš vaišių – tik tortas. Kalbėkitės, pasiūlykite alternatyvius pigesnius variantus, mokėkite išklausyti vaiko mintis ir tikrai rasite bendrą sprendimą, kad ir vaikas jaustųsi laimingas, ir jūsų neištiktų finansų krizė.
 
7. Kalbame apie tai, kaip pradžiuginti mažuosius. Tačiau, žinome, kad daugybė vaikučių, gyvenančių vaikų globos namuose, apie didžiules šventes gali tik pasvajoti, kaip sukurti šventę jiems ir pradžiuginti jų mažas širdutes?
 
Manau, kad tokiems vaikiukams visų pirma trūksta ne gimtadienių švenčių, o to, mums visiems, be galo reikalingo gyvenimo pamato – žinojimo, kad esi reikalingas ir mylimas. Savo vaikams kurdami šventę siunčiame žinutę apie tai, kad juos mylime. O vaikams, gyvenantiems globos namuose, jei surengsime vienkartinę šventę ir po to dingsime, suteiksime daugiau neigiamų dalykų, nei teigiamų. Tokioje veikloje turi būti tęstinumas, juk jei prisijaukini, susibičiuliauji – tampi atsakingas, nebegali imti ir pranykti. Ar ne taip sakė išmintingoji Mažojo princo lapė?
 
8. Galbūt galėtumėte patarti, kaip patiems planuoti vaikų gimtadienius, kokių priemonių reiktų, ar daug išmonės, naujų idėjų?
 
Visų pirma, reikėtų numatyti šventės biudžetą ir surašyti šventės planą – kada kviesti svečius, pradėti rūpintis šventės vieta, dekoracijomis, vaišėmis ir kitais dalykais. Geras planavimas yra tas dalykas, su kuriuo bendradarbiaujant galima kalnus nuversti – planuodami šventę iš anksto surengsime ekonomiškiau ir ramiau. Kita vertus, jei atsitiko, kad šventės nesuplanavome, net ir paskutinę akimirką galime ją šauniai suruošti. Tik tuomet griežtai – jokių susigundymų įmantriais receptais. Nuspręskime,ką galime suspėti pagaminti, nevenkime ir pirktinių vaišių ar dekoracijų. Ir būtinai paplanuokime 1-2 veiklas – žaidimų taip pat būna paprastų, greitai suorganizuojamų ir jie vaikams dažnai gerokai svarbesni už vaišes.  
 
9. Kuo skiriasi šventės organizavimas berniukams ir mergaitėms?
 
Pati auginu sūnų ir dukrą ir nemanau, kad jų švenčių organizavimas labai skiriasi – juk reikia pasirūpinti tais pačiais dalykais: vaišėmis, žaidimais, dekoracijomis. Gal tik gimtadienio apranga labiau rūpi mano dukrai nei sūnui.
 
10. Kaipgi gimtadieniai be žaidimų ir nuostabiausių vaišių! Net neabejoju, kad žinote daugybę linksmų pramogų, tinkančių ir vaikams, ir tėveliams, ir šventės svečiams. Galbūt galite pasidalinti idėjomis?
 
Aš pati labai mėgstu rankų darbą, tad drąsiai sakau ,,už!“ – jis ypatingas ir jame paprastai būna užkoduota žmogaus šiluma. Tačiau siūlyčiau kaskart įvertinti situaciją individualiai – prieš gaminant rankų darbo dovaną pagalvoti, ar ji tikrai patiks tam žmogui, kuriam skirta; prieš ruošiant vaišes, ar gaminant gimtadienio dekoracijas, svarbiausia įvertinti savo galimybes laiko ir jėgų prasme.
Labai vertinu paprastumą – tai, ką galima padaryti greitai ir efektyviai. Idėjų gali būti daugybė, štai kad ir nutrinami loterijos bilietai: sukarpykime matinį kartoną kortelėmis, užrašykime ant jų loterijos prizus ir užrašus gerai patrinkime parafino žvake – tinka paprasta žvakė-tabletė. Išvaškuotą bilieto vietą atsargiai patepkime skystu muilu, muilui
išdžiūvus, užtepkime guašu, kad užrašų nebesimatytų. Guašui nudžiūvus, jo dažus galėsime nutrinti moneta, ar kitu aštriu daiktu. Loterijos bilietai vaikams paruošti! Būtinai įtraukime ir vaikus į jų gamybą – jiems galite patikėti išdžiūvusių bilietų dekoravimą: apipiešti ar apklijuoti lipdukais kraštelius.
Apskritai, aš už tai, kad į prieššventinę ruošą įtrauktume vaikus – draugiškai paprašytume pagalbos, patikėtume darbelius, kurie jiems įdomūs ir smagūs. Mėgstamo patiekalo gaminimas šventei gali tapti puikia proga susipažinti su valgio gaminimu. Tarkim, naminiai traškučiai iš lavašo: lavašą išskleidžiame ir lengvai aptepame aliejumi, apibarstome druska ir norimais prieskoniais, supjaustome trikampėliais, dedame ant kepimo popieriumi išklotos skardos ir kepame 175 laipsnių orkaitėje 4-5 minutes, atidžiai sekdami, kad nesudegtų. Bent dalį šių darbelių tikrai padarys ir penkiamečiai-šešiamečiai.
 
 Nr1

         Nr2

 Nr3          Nr4
 
11. Labai įdomu būtų sužinoti, pirmiausia, kaip surengti nepamirštamą šventę berniukams, ką patartumėte?
 
Visų pirma, siūlyčiau pasitarti su pačiu vaiku – kokie jo lūkesčiai. Jei jų daug ir ne visi įgyvendinami, kartu išrinkite realiausius – beje, vaikai dažnai svajoja apie paprastus dalykus. Tik vienas kitas noras būna „iš fantastikos srities“. Nesijuokime iš tokių sparnuotų norų, pasvajokime juos garsiai drauge su vaikais, o tada pasitarkime, ką galime realiai nuveikti. Konkrečiai berniukams patarčiau gerai apgalvoti gimtadienio veiklas – dažniausiai jiems reikia judresnių žaidimų nei mergaitėms: paruoškite jiems porą aktyvių žaidimų, kad galėtų „išsikrauti“ ir bent vieną ramesnę veiklą poilsiui: loterijos bilietus ar kurį nors iš žinių žaidimų, mažesniems galima pasiūlyti lipdyti iš plastilino, piešti ar spalvoti.
 
12. Žinoma, mergaitės, šiek tiek išrankesnės, juk mėgsta puoštis. Į ką patartumėte atkreipti dėmesį organizuojant jų gimtadienio šventę?
 
Vėlgi, pradžioje pasitarkite su vaiku (aišku, jei jau moka kalbėti!) ir tada planuokite. Beje, tiek mergaitėms, tiek berniukams šaunus dalykas yra teminiai gimtadieniai. Temos gimtadieniams gali būti įvairiausios – nuo įprastų fėjų ar indėnų iki mylimos knygos herojų. Ir nereikia užsibrėžti, kad jei teminis gimtadienis – jis turi atrodyti lyg teatro scena. Visai ne, norimai temai atvaizduoti užtenka keleto detalių – jos gali būti perteiktos gimtadienio dekoracijomis, žaidimais, aprangos detalėmis ar vaišėmis. Pajauskite malonumą fantazuoti kartu su vaikais ir patys pamatysite kokių įstabių dalykų paprastomis priemonėmis galime susikurti. O mergaitėms labiau prie širdies ramesnės pramogos nei berniukams – kūrybos darbeliai, šokiai, užduočių žaidimai, tačiau tai nėra taisyklė.
 
`13. Ar tiesa, kad šiais laikais yra didžiulė pasiūla gimtadienių organizuotojų, pagalbininkų. Galbūt galėtumėte papasakoti, kuo išskirtinės Jūsų teikiamos paslaugos?
 
Taip, šiandien susikūrusi ir tebesikuria tikrai nemaža įvairovė smagių švenčių vietų, gimtadienio pramogų: vaikų šventes galima švęsti daugybėje muziejų, žaidimų kambariuose, kurie šiandien be galo įvairūs, sodybose su žvėriukais, baseinuose, laipiojimo salėse, lipdant iš molio, mokantis kepti picas ar žaidžiant žaidimus gryname ore – visas galimybes sunku išvardinti. Ir, mano galva, tai tiesiog puiku: žmonės gali pasirinkti kas labiausiai įdomu. Gimtadienio mugėje, šalia idėjų, ką pasidaryti patiems, stengiuosi pristatyti, kuo platesnę visų pramogų, švenčių vietų bei kitų, vaiko gimtadieniui reikalingų dalykų, įvairovę. Mūsų tinklapyje galima rasti viską – nuo vietos, kur nusipirkti sijonėlius keksiukams, iki vietos, kur atšvęsti gimtadienį. Aš pati, tarsi kolekcininkė, labai džiaugiuosi nuolatos mūsų svetainėje augančia gimtadienio paslaugų įvairove – galimybė rinktis yra puiku.
 
14. Taigi ar galima suorganizuoti šventę mažiesiems, neinvestuojant į tai daug pinigėlių?
 
Taip, galima – tik reikės investuoti daugiau laiko: vaišes, dekoracijas pasigaminti patiems, susiorganizuoti žaidimus ar kitas veiklas. Šventės nuotaika, kartu su mūsų kuriamais tarpusavio santykiais šeimoje, bendravimu, labiausiai išlieka vaikų atmintyje, formuoja juos tolesniam gyvenimui.
 
15. Na, kai išsiaiškinome, kaip surengti nepamirštamą šventę vaikučiams, neabejoju, kad tėvai – tikrai pasinaudos ne vienu puikiu patarimu! Sakykite, o ko palinkėtumėte mūsų skaitytojams, pavasario proga?
 
Pavasarį tvarkykime ne tik savo spintas ir namus – tai puiki proga pažvelgti ir į savo vidų, savo šeimas – gerus dalykus iškelti į šviesą ir jais džiaugtis, nereikalingus – paleisti iš savęs, išsišluoti. Taigi – atsinaujinimo ir kuo daugiau kūrybiškumo, ypač bendraujant su vaikais. Ir dar – kurkime mažytes šventes sau ir savo šeimai nelaukdami ypatingų progų: smagiai leisti laiką galime visus metus!
Nr5
 
Kalbino: Simona Kurcikevičiūtė